KONEC ANALOGU

24.02.2009 18:22

 

Nový příspěvek Konec analogového TV vysílání
Šéf ČTÚ: kde bylo analogové TV vysílání, bude i digitální

"Diváci, kteří nyní přijímají analogový televizní signál, budou mít po vypnutí analogu zajištěný příjem digitální vysílání. Zaručuje to Technický plán přechodu, který v současné době sestavuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a předloží ho začátkem března ke schválení vládě. Navrhuje se v něm vypnutí analogu v celé republice k datu 10. října 2010."

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák tím reagoval na rozhovor ředitelky Českých radiokomunikací Jane Hannah pro čtvrteční MfD, která řekla, že na konci roku 2010, tedy po plánovaném vypnutí analogového televizního signálu, bude bez digitálního signálu stále ještě 1,5 miliónu lidí. Podle ní nemá být digitálně pokryto pět až šest velkých měst, například Liberec, Most či Karlovy Vary. Důvody jsou podle šéfky radiokomunikací "čistě technického rázu“.

"Takové informace považuji v okamžiku, kdy ještě není hotova definitivní verze Technického plánu přechodu, za strašení a zbytečné vyvolávání emocí,“ poznamenal Dvořák.

Na dotaz Práva, zda se něco takového může stát například u digitálního signálu České televize, reagoval manager digitalizace ČT Pavel Hanuš, že ne. "Diváci ČT se nemusí bát. Naše televize bezpečné splní zákonnou povinnost pokrytí 95 procent republiky, což je pokrytí jako teď u analogu. Domnívám se, že pokrytí digitálem bude dosahovat až 98 procent,“ informoval Hanuš.

V souvislosti s přechodem na digitální vysílání by si měli diváci v předstihu zkontrolovat venkovní antény. Jsou-li zastaralé, zrezivělé či neodborně instalované, může to být příčinou špatného příjmu digitálního signálu.


_________________

Analogové vysílání skončí v roce 2011, rozhodla vláda

Analogové TV vysílání na většině území ČR skončí do 11. listopadu 2011 s výjimkou Zlínska a Jesenicka, kde by se tak mělo stát do června 2012. Vyplývá to z Technického plánu přechodu (TPP) zemského analogového TV vysílání na jeho digitální formu, který v pondělí ve formě nařízení přijala vláda na svém zasedání. Informaci potvrdil předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák, který se jednání vlády zúčastnil.

Plán přechodu je založen na principu dobrovolnosti a součástí TPP nejsou mechanismy pro jeho vynutitelnost, vyplývá z návrhu nařízení, který předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Nutností pro nástup digitálního zemského TV vysílání (zkráceně DVB-T) je totiž to, aby současní vysílatelé Česká televize, Nova a Prima dobrovolně vyměnili své analogové kmitočty, na kterých vysílají, za digitální.

Bez vrácení analogových kmitočtů nevznikne prostor pro další digitální vysílání. Pokud Nova a Prima k TPP dobrovolně přistoupí a vrátí své analogové kmitočty, zákon počítá s tím, že by za tento krok obě stanice dostaly jednu vysílací licenci pro DVB-T navíc.

Pro milióny diváků v České republice vypnutí analogové TV znamená, že pokud chtějí i nadále sledovat televizi přes pozemní vysílání, musí si ke svým starším analogovým televizorům pořídit převaděč digitálního signálu na analogový, označovaný jako set-top box. Cena takového zařízení nyní začíná na hranici tisíce korun. Mohou si také pořídit dražší televizory s již zabudovaným tunerem nebo přejít k některé z placených nabídek satelitních, kabelových a internetových operátorů.

Polovina ČR má digitální pokrytí už dnes

Digitální zemské TV vysílání již v současné době pokrývá Prahu, Brno, Ostravu a jejich okolí a také Domažlicko a oblast kolem Ústí nad Labem, tedy asi polovinu republiky. Nařízení, které dnes přijala vláda, předpokládá, že digitální signál bude dostupný na území celé republiky do stejného termínu jako je vypnutí analogu na většině území ČR, tedy 11. listopadu 2011.

Do tohoto termínu by měly v ČR vzniknout čtyři sítě vysílačů pro DVB-T. V jedné z nich, označované jako veřejnoprávní síť, budou současné čtyři programy České televize a také stanice Českého rozhlasu. V dalších třech naleznou prostor současné komerční stanice Nova a Prima, případně jejich další kanály, a nové digitální stanice TV Barrandov, Febio TV, Z1, Óčko, TV Pohoda a RTA.

ČTK

Éra digitálních televizí začne už za měsíc
Kabinet premiéra Topolánka v pondělí schválil start nových televizních kanálů i termín ukončení analogového vysílání. Pod dvou letech průtahů tak v Česku začne digitální věk.


PRAHA 28. 4. 2008 (Hospodářské noviny)

Nástup digitální televize, který včera definitivně posvětila Topolánkova vláda, se rozběhne už v nejbližších měsících.

V červnu by měla začít vysílat nová stanice Z1, která patří finanční skupině J&T a chce být první českou "komerční zpravodajskou televizí". Po prázdninách začne vysílat TV Barrandov, další ze šesti kanálů, na jejichž start se kvůli soudním průtahům čeká už dva roky.

Z1 chce vydělávat peníze cestou, kterou zatím v Česku nikdo nezkusil: každou půlhodinu vysílat zprávy a zbytek vyplnit publicistikou pro "náročnější a bohatší publikum", prohlásil včera šéf televize Martin Mrnka. Novinkou na českém televizním trhu mají být například výpravné dokumenty o přírodě, sportu, módě nebo autech.

V Z1 se objeví známé tváře z velkých televizí, například Veronika Sedláčková, Martina Kociánová, Martin Severa nebo Renata Dlouhá.

Další nový kanál – TV Barrandov ze skupiny oceláře Tomáše Chrenka – sází hlavně na filmy a zábavu. "Od května spustíme stránku pro amatérské filmaře ukazse.tv a nejlepším kouskům pak věnujeme jednou týdně hodinu ve vysílání," říká mluvčí televize Janis Sidovský.

Konec analogu: za tři roky na Martina

V současné době lze digitální televize naladit v Praze, Brně, Ostravě a jejich okolí. Jako další přijdou v létě na řadu Plzeňsko a Budějovicko. Digitální signál bude ještě do letošního podzimu na Ústecku.

Tento plán v pondělí potvrdila vláda, včetně data 11. 11. 2011, kdy se na většině území vypne dnešní analogový signál. Český telekomunikační úřad chtěl původně vypnout analog už 10. října 2010, ale nakonec ustoupil ještě o rok. To vyhovuje velkým stanicím.

Zpožděný nástup digitálního vysílání vedl k tomu, že některé stanice, jako třeba Febio TV Fera Feniče, letos vysílat ani nezačnou.

Za tři roky na Martina analogové vysílání neskončí jen na Zlínsku a v Jeseníkách, tam dostali výjimku až do června 2012. "Je to politické rozhodnutí vlády," komentoval výjimku předseda ČTÚ Pavel Dvořák

Na Domažlicku televize vysílají digitálně už rok. Signál místy není dokonalý, proto si řada lidí místo set-top boxu koupila rovnou satelit. Přechod na nový režim stál podle průzkumu GfK průměrnou rodinu 2878 korun.

Autor/ři: Jan Beránek, Irena Zemanová